Pytania

Najczęściej zadawane pytania

Pytania ogólne

1.     Czym jest Quad-Lock?

Quad-Lock to lekki, trwały i energoizolacyjny system formowania betonu (technika szalunku traconego, czyli ICF). Zobacz również Wyjaśnienia dotyczące  techniki szalunku traconego  i  Przegląd Konstrukcji ICF.

2.     Co można zbudować z Quad-Lock?

Solidne ściany betonowe formowane na miejscu, używane do ścian nośnych i nienośnych z wbudowaną izolacją najwyższej klasy. Użyj Quad-Locka do budowy fundamentów, zewnętrznych ścian powyżej poziomu gruntu, ścian antydźwękowych, zapór antyogniowych, murów oporowych i ścian łukowatych w budownictwie mieszkalnym, komercyjnym i przemysłowym.    .

3.     Czy Quad-Lock używa się tylko do fundamentów?

Nie. Te same właściwości, które sprawiają, że Quad-Lock jest doskonałym materiałem przy budowie fundamentów i piwnic idealnie pasują także przy konstrukcjach powyżej poziomu gruntu. Solidność, elastyczność i energooszczędność ścian Quad-Lock przydają się przy każdego rodzaju ścianach zewnętrznych.

4.     Jak wysoko mogę budować?

Z Quad-Lock można budować konstrukcje wielopiętrowe, piętro po piętrze. Każde piętro buduje się co 2,4-3,6 m i wylewa się porcjami po 60-120 cm w jednym cyklu.

5.     Czy formy panelowe zostają na miejscu po wylaniu betonu?

Tak, Panele styropianowe zostaje na miejscu, zapewniając izolację, blokadę parową, miejsce na uzbrojenie techniczne i płaszczyznę, do której można mocować materiały wykończeniowe, takie jak tynk, siatki, kamień, cegłę i okładziny.

6.     Czy budowanie w systemie Quad-Lock kosztuje więcej?

W ostatecznym rachunku finansowym budynki Quad-Lock wychodzą bardziej ekonomicznie. Niższe koszty okresowe i potencjalnie wyższa wartość odsprzedaży budynku zwracają czasem nieco wyższe koszty budowy w ciągu zaledwie kilku lat. Koszty budowy budynków Quad-Lock są konkurencyjne wobec kosztów budowy przy pomocy konstrukcji drewnianych, bloków betonowych i innych tradycyjnych technologii budowania ścian. Wyższe koszty materiałów są równoważone przez:
–  Zmniejszone koszty pracy, ponieważ Quad-Lock łączy formowanie, izolację, blokadę parową, szkielet pod wykończenia i poszycie ścian w jednym.
– Ograniczenie wyposażenia grzewczego i klimatyzującego
Koszty okresowe w budynkach Quad-Lock są zwykle znacznie niższe. Potwierdzono, że oszczędność energii jest o 40-70% większa niż w przypadku konstrukcji drewnianych, a koszty utrzymania są niższe dzięki solidności ścian Quad-Lock. “Energooszczędny Kredyt Hipoteczny” może pomóc obniżyć opłaty za hipotekę i składkę ubezpieczeniową. Zobacz linki do Energooszczędnych Kredytów Hipotecznych.

7.     Czy budowanie z Quad-Lock można uznać za “zielone budownictwo”?

Używając tego typu produktów jak ściany ICF Quad-Lock oszczędzasz nawet 41 drzew. Beton jest wytwarzany lokalnie z materiałów odnawialnych i występujących obficie w naturze. Dom Quad-Lock jest wytrzymały i zapewnia znaczącą obniżkę zużycia energii.
Quad-Lock to dobre rozwiązanie dla osób pragnących wypełniać standardy “Zielonego budownictwa”, takie jak LEED  (Leadership in Energy and Environmental Design). Użycie elementów Quad-Locka i betonu może pomóc zdobyć nawet 69% punktów LEED za wysoką energooszczędność, użycie materiałów odnawialnych, lokalną produkcję materiałów, niskie zużycie drewna i wysoką wytrzymałość budynków. Zobacz też Energooszczędne technologie budowlane.

8.     Czym różni się ściana Quad-Lock od ściany o konstrukcji drewnianej?

Ściany o dużej masie z betonu zbrojonego, budowane przy pomocy Quad-Lock są zwykle 8,5 razy trwalsze niż ściany szkieletowe o konstrukcji drewnianej. Są też lepszą barierą dla dźwięku (klasa 50+ STC); są bardziej odporne na katastrofy naturalne, gnicie i robactwo są lepiej izolowane (posiadają niższą wartość współczynnika U) i w związku z tym bardziej energooszczędne; ograniczają infiltrację powietrza, a masa termalna betonu utrzymuje temperatury wewnątrz budynku na bardziej wyrównanym poziomie.

9.     Czym różni się Quad-Lock od innych technologii szalunku traconego?

Quad-Lock jest wyjątkowo wszechstronny, jego najwyższe możliwe wartości współczynnika U to zaledwie U=0,15 i niżej. Quad-Lock oferuje kompletne rozwiązania formowania ścian przy pomocy paneli prowadnic, kątowników, klamer i itp. Panele nie są połączone kanałem styropianowym jak w innych systemach pustakowych . Quad-Lock zapewnia doskonałą obsługę, jest wytwarzany przez firmy posiadające certyfikat ISO 9001:2000 i jest tańszy w transporcie i przechowaniu. Zobacz zalety Quad-Locka by poznać więcej szczegółów.

10.  Czy budowlańcom jest łatwo nauczyć się budowania w systemie Quad-Lock?

Tak. Instalatorzy Quad-Locka z łatwością wykorzystują podstawowe umiejętności budowlane do użycia systemu Quad-Lock. Doświadczenie w stolarstwie, murarstwie oraz formowaniu i betoniarstwie jest tu bardzo przydatne. Quad-Lock oferuje szczegółowe materiały instruktażowe i techniczne dla budowniczych, takie jak wideo instalacyjne Quad-Lockinstrukcję obsługi, przewodnik instalacyjny i biuletyny techniczne. Quad-Lock i nasi dystrybutorzy sponsorują szkolenia i spotkania wprowadzające. Quad-Lock zapewnia także asystę techniczną przez telefon, faksem, przez email, a w niektórych przypadkach także na miejscu.

11.  Czy budowanie domu z Quad-Lock zajmie mi więcej czasu?

Doświadczone ekipy pracując na bazie Quad-Locka są w stanie budować konstrukcje ICF szybciej niż konstrukcje o strukturze drewnianej lub tradycyjnej. Ściany z Quad-Locka eliminują klika kroków min. takich jak mozolne murowanie i izolowanie ścian zewnętrznych.

Do góry

Cechy systemu i ścian

1.     Jakie są fizyczne wymiary Quad-Locka?

Każdy panel ma wymiary 1218×305 mm i 59 lub 108 mm grubości. Klamry są dostępne w pięciu standardowych rozmiarach, co przekłada się na grubość betonu równą 96, 146, 197, 248 i 299 mm. Dodatkowe grubości betonu można uzyskać używając klamer przedłużających. Zobacz Produkty.

2.     Z czego zrobiony jest Quad-Lock?

Panele zrobione są z bezpiecznego, nietoksycznego, ognioodpornego styropianu (polistyrenu ekspandowanego EPS). Panele Quad-Lock nie zawierają freonów CFC i HCFC, polisokianuratów ani innych toksycznych chemikaliów. Nie poddają się odgazowywaniu i nie kruszą się z czasem.

3.     Czy budowanie z Quad-Lock jest bezpieczniejsze niż budowanie przy użyciu konstrukcji drewnianych   ?

Tak, ściany z betonu zbrojonego są nawet 8,5 razy trwalsze niż budynki o konstrukcji drewnianej. W związku z tym ściany Quad-Lock są znacznie bardziej wytrzymałe na trzęsienie ziemi, tornada i huragany. Co więcej, ściany Quad-Lock odpowiednio przebadano i uznano za efektywną 4-godzinną zaporę przeciwogniową. Ściany Quad-Lock są jednak tylko jednym z elementów budynku, więc powinieneś zapewnić odpowiednią wytrzymałość na katastrofy także innym elementom, np. stropom i dachom.

4.     Co dzieje się ze ścianami Quad-Lock podczas pożaru?

Konstrukcje betonowe mają znacznie większe szanse przetrwania pożaru niż konstrukcje zbudowane z drewna. Ściany Quad-Lock odpowiednio przebadano i uznano za efektywną 4-godzinną zaporę przeciwogniową, a to dzięki betonowi znajdującemu się wewnątrz. W tych samych testach ściany o konstrukcji drewnianej zwykle ulegają destrukcji po jednej godzinie lub krócej.
Ściany Quad-Lock są wykańczane 15-minutową blokadą cieplną, taką jak 12,5-minimetrową płytą gipsowo-kartonową, dzięki czemu początkowo styropian nie będzie się palił ani dymił. Quad-Lock zrobione jest ze styropianu o właściwościach ognioodpornych. Będąc wystawionym na działanie ognia, styropian roztopi się, ale nie będzie podtrzymywał ognia, nie jest więc dla niego źródłem paliwa. Dym ze styropianu uznano za “nie bardziej toksyczny” niż dym z palonego drewna.
Zobacz  test odporności na ogień .

5.     Czy ściany Quad-Lock są bardziej odporne na gnicie i pleśń?

Tak. Ściany Quad-Lock nie pozwalają na powstanie pleśni i procesu gnicia ponieważ są solidnymi konstrukcjami o dużej masie nieorganicznej z wypełnieniem betonowym w całej płaszczyźnie formy. Krótko mówiąc beton, stal, styropian i plastik są materiałami obojętnymi, które nie gniją i nie wspierają rozwoju pleśni.
Jednak płyta kartonowo-gipsowa zawiera papier, który może być pożywką dla pleśni jeśli wystawi się ją na nadmierną wilgoć. W związku z tym poziom wewnętrznej wilgoci powinien być kontrolowany przy użyciu odpowiedniej wentylacji (np. wyciągi łazienkowe) i odpowiednio dobranych zespołem klimatyzacyjnym, które usuną wilgoć z powietrza.
Większość budynków o konstrukcji drewnianej jest podatna na gnicie i pleśń, ponieważ wilgoć zostaje zamknięta w ścianach pomimo kombinacji specjalnych szczelin wentylacyjnych i uszczelek. Reasumując wilgoć w połączeniu z materiałami organicznymi pozwala pleśni rozwijać się i w efekcie doprowadza do gnicia.

6.     Co z insektami, robakami, mrówkami i innymi szkodnikami?

Styropian nie jest źródłem pożywienia dla robactwa, mrówek i innych szkodników, ale mogą one zagnieździć się w styropianie dostając się przez szczeliny. Jednak beton na całej grubości zatrzymuje je i (w przeciwieństwie do drewna) więc integralność konstrukcji nie zostanie naruszona. Tak jak w przypadku innych typów konstrukcji, lokalne przepisy budowlane wymagają zabezpieczenia styropianu, szczególnie w okolicach narażonych i przyziemia Quad-lock oferuje samoprzylepne bariery przeciw insektom dla ochrony budynku poniżej poziomu gruntu. Używając systemu Quad-Lock poniżej i powyżej poziomu gruntu, zaleca się stosowanie minimum 152-minimetrowej betonowej listwy inspekcyjnej na poziomie gruntu w celu zmuszenia insektów do wyjścia na zewnątrz, gdzie będą widoczne.

7.                 Czy mogę później zmieniać lub dodawać do konstrukcji Quad-lock dodatkowe elementy architektoniczne?

Tak. W betonowych ścianach można wycinać otwory za pomocą narzędzi dostępnych w większości sklepów z narzędziami. Możesz też dodać kolejne ściany łącząc je z tymi już istniejącymi.

Do góry

Przepisy techniczno-budowlane

  1. Zobacz certyfikat ETA Quad-Lock   

2.     Jakiej grubości ściany można zbudować z Quad-Lock?

Grubość betonu równą 96, 146, 197, 248 i 299 mm można osiągnąć przy użyciu standardowych elementów Quad-Lock. Daje to ściany o całkowitej szerokości 210, 260, 311, 362 i 413 mm. Ściany o większej szerokości można zbudować przy użyciu klamer przedłużających. Zobacz  Klamry Quad-Lock

3.     Jak określić, jakiej wielkości ścianę Quad-Lock powinienem budować?

Ta decyzja zależy od twojego lokalnego wydziału architektoniczno-budowlanego, architekta lub inżyniera.
Zobacz  Przewodnik po Przepisach.

4.     Czy lokalne wydziały architektoniczno-budowlane akceptują Quad-Locka?

Chociaż ostateczna akceptacja zależy od urzędnika wydziału architektoniczno-budowlanego, Quad-Lock został oceniony przez największe towarzystwa klasyfikacyjne w Niemczech (CE), Wielkiej Brytanii (BBA), Stanach Zjednoczonych (ICC), Kanadzie (CCMC) i innych krajach. W naszym kraju Quad-Lock system jest dopuszczony do stosowania na podstawie certyfikatu europejskiego CE. Quad-Lock formuje solidne, płaskie, monolityczne ściany betonowe, może więc wdrażać przepisowe projekty, które zostały już zatwierdzone przez lokalne wydziały architektoniczno-budowlane Sprawdź szczegóły w Przewodniku po Przepisach.

5.     Czy takie budowanie musi mieć nadzór techniczny?

W świetle obecnych regulacji prawa budowlanego większość prac budowlanych wymaga pewnego nadzoru technicznego, ale powinieneś to sprawdzić w swoim lokalnym wydziale architektoniczno-budowlanym. Płaskie, monolityczne ściany betonowe Quad-Lock można dostosować do uprzednio zatwierdzonych projektów zatwierdzonych w lokalnych wydziałach architektoniczno- budowlanych.

6.                 Czy potrzebuję projektu domu zaprojektowanego specjalnie pod kątem techniki szalunku traconego w systemie Quad-Lock?

Nie. Dzięki elastyczności systemu Quad-Lock nie musisz wybierać projektu domu zaprojektowanego specjalnie pod ICF. W prawie wszystkich przypadkach masz wolność wyboru projektu domu z jakiejkolwiek pracowni architektonicznej, a materiały Quad-Lock będzie można do nich zaadaptować. Projekty, specyfikacje i pomiary powinny zostać sprawdzone przez profesjonalnego projektanta, by mieć pewność, że poprawnie obliczono grubości wszystkich ścian.
Zobacz nasze linki do Projektów Domów.

Do góry

Budowanie z Quad-Lock

1.     Ile kosztuje Quad-Lock?

Ceny Quad-Locka różnią się w zależności od zapotrzebowania materiałowego. Materiały Quad-Lock wycenia się na podstawie konkretnych elementów potrzebnych do twojego projektu. Prosimy skontaktować się z  lokalnym dilerem  dla uzyskania dokładnego kosztorysu. Będziemy potrzebować twojego projektu (podłogi i elewacje) lub dokładnych wymiarów ścian – włączając w to długości, wysokości i grubości ścian, rozmiary otworów ściennych, liczbę krawędzi/ kątów/narożników połączeń ścian typu T itp.

2.     Czy mogę zobaczyć konkretne realizacje z Quad-Lock?

Tak.. Prosimy skontaktować się z lokalnym dilerem lub zobacz naszą  galerię zdjęć.

3.     Jak znaleźć najbliższego dilera Quad-Lock?

Kliknij tutaj by przejść do listy dilerów lub wejdź na www.quad-lock.com i wybierz  “Locate Dealer“. Wybierz region, w którym zamierzasz stawiać budynek.

4.     Jak znaleźć robotników wykwalifikowanych do budowy budynku Quad-Lock?

Skontaktuj się z dilerem Quad-Lock  by otrzymać kontakty do przeszkolonych wykonawców, doświadczonych w instalacji Quad-Lock. Quad-Lock prowadzi również szkolenia dla wykonawców i inwestorów budujących.

5.     Jak znaleźć architekta lub inżyniera znającego system Quad-Lock?

Skontaktuj się z najbliższym dilerem, zwykle będzie w stanie polecić architekta lub inżyniera pracującego w technologii ICF. Biblioteka techniczna  Quad-Lock w Internecie, na DVD lub w formie drukowanej – ułatwi profesjonalnym architektom przekonwertować każdy standardowy projekt na potrzeby systemu ICF.

6.     Jak mój projekt będzie wspierany przez Quad-Lock?

Twój lokalny diler jest w stanie odpowiedzieć na twoje pytania i towarzyszyć Ci na placu budowy, natomiast Przedstawiciel Quad-Locka w terenie pomoże Ci przy obmiarze robót, prowadzeniu szkoleń zawodowych i dydaktycznych jak również szkoleń dilerów.

7.     Ile czasu zajmuje otrzymanie materiałów budowlanych Quad-Lock od dilera?

Dilerzy Quad-Lock posiadają częściowe zapasy naszych materiałów. Czasem zaopatrzenie może być ograniczone, ale zwykle otrzymują zamówiony towar z fabryki w Europie w ciągu 7 dni (w Ameryce Północnej, w przypadku innych miejsc trwa to dłużej).

8.     Jakich gwarancji udziela Quad-Lock?

Udzielamy ograniczonej gwarancji na wadliwe produkty.

Do góry

Konstrukcje Quad-Lock

1.     Ile podpór będę potrzebować?

Odpowiednia ilość podpór jest potrzebna do pionowania i jest zależna od rozmiarów ściany średnio jedna podpora co
1,8-2,4 m. Kątowniki i kątowniki nastawne eliminują potrzebę gęstszego użycia podpór na narożnikach. Sięgnij do wideo instalacyjnego  Quad-Lock, instrukcji obsługi   lub skontaktuj się z  Przedstawicielem Quad-Locka, by poznać szczegóły.

2.     Czy używa się specjalnej mieszanki betonu?

Ponieważ system ICF jest coraz częściej stosowany, twój lokalny producent betonu prawdopodobnie będzie dysponował wiedzą i doświadczeniem, jakiej mieszanki betonu użyć do zalewania form. Producent betonu będzie potrzebował poniższych informacji:
1) Konkretną wartość wytrzymałości na ściskanie z projektu budowlanego;
2) Maksymalnie 150 mm nachyłu i 410 mm rozpiętości;
3) Potrzeba bardzo “plastycznego” betonu (np. z plastyfikatorem);
4) Rozmiar kruszywa – 10 lub 20 mm
5) Jakiego rodzaju sprzęt zostanie użyty (pompa do betonu, przenośnik do betonu itp.).

Dostawca betonu określi, jakie połączenie materiałów dostępnych zapewni najlepszy efekt.

3.     Czy trzeba wibrować ściany?

Zastosuj podstawowe techniki zalewania i zagęszczania, włączając w to ręczne mieszanie prętem lub użycie mechanicznego wibratora o małej średnicy (32 mm). Nie powinno się jednak zbyt mocno wibrować!.

4.     Jak instaluje się drzwi i okna?

Ościeżnicę drewnianą wbudowuje się do odpowiedniego rozmiaru surowego otworu okiennego lub drzwiowego, a następnie umieszcza w środku ściany wykonanej z paneli Quad-Lock. Panele przykręcamy do ościeżnicy za pomocą klipsów a następnie dookoła wylewamy beton. Pamiętaj o złotej zasadzie: “Lepiej większy otwór niż za mały”. Zapoznaj się z  wideo instalacyjnyminstrukcją obsługi, by poznać szczegóły.

5.     Jak instaluje się instalację elektryczną i wodociągową?

Większość instalacji elektrycznych i wodociągowych umieszcza się w bruzdach wyciętych w styropianie gdy stwardnieje beton. Puszki elektryczne, uzbrojenie i rury ściekowe są przymocowywane bezpośrednio do betonu po wycięciu styropianu. Kanały kablowe i część instalacji wodociągowej można także umieścić w rdzeniu ściany przed zalaniem betonu. Zapoznaj się z  wideo instalacyjnym  i instrukcją obsługi, by poznać nasze sugestie.

6.     Jak przymocowuje się płytę gipsową?

Płytę kartonowo-gipsową przytwierdza się do plastikowych klamer osadzonych w styropianie przy pomocy śrub do płyt gipsowych. Dodatkowo można użyć kleju do styropianu.

7.     Jak nakłada się wykończenia zewnętrzne?

Tynk przyczepia się do styropianu zgodnie z zaleceniami producenta, zwykle za pomocą siatki. Jakakolwiek okładzina elewacyjna: drewniana, plastikowa czy metalowa jest przykręcona do plastikowych klamer lub w razie potrzeby do ciągłych pasm mocujących w panelach Quad-Lock FS. Kamień i cegłę przyczepia się zależnie od zaleceń producenta (np. za pomocą ceglanych gzymsów lub klamer do fasadowych). Prosimy zajrzeć do instrukcji obsługi w celu poznania szczegółów.

8.     Czy ściany Quad-Lock poniżej poziomu gruntu potrzebują uszczelnienia przeciw wilgoci i wodzie?

Tak, podobnie jak każda inna konstrukcja budowlana narażona na wilgoć. W zależności od warunków na miejscu budowy, Quad-Lock poleca uszczelnianie przeciw wilgoci lub uszczelnianie przeciw wodzie gruntowej za pomocą membran i/lub maty drenażowej w postaci foli kubełkowej. Quad-Lock zaleca dodatkowo stosowanie wszystkich innych przyjętych metod odprowadzania wody od fundamentów takich jak właściwy drenaż, zagęszczanie podsypki i zagospodarowanie odpływami z placu budowy. Sięgnij po  instrukcje obsługi.

9.     Czy blokada parowa jest też wymagana do ścian Quad-Lock powyżej poziomu gruntu?

Nie. Ściany ICF Quad-Lock są ścianami “dużej masy” (w przeciwieństwie do ścian szkieletowych jak konstrukcje drewniane), w związku z tym nie potrzebują blokad parowych. Niska przepuszczalność styropianu i betonu stanowi naturalną barierę przeciw wilgotności i infiltracji powietrza. Oznacza to, że ściany Quad-Lock nie przepuszczają substancji zanieczyszczających powietrze takich jak kurz czy pyłki kwiatowe.

Masz więcej pytań? Skontaktuj się z nami.

 

 

O nas

Quad-Lock jest jedną z zaledwie kilku firm wytwarzających ICF, które zajmują się promocją, produkowaniem i dystrybucją opatentowanych systemów ściennych i stropowych ICF. Nasze programy szkoleniowe dla instalatorów i sieć dystrybucji jest obecnie najlepsza w branży światowej.

Na przełomie XXI wieku w 1994 roku w Kanadzie powstała firma Quad-Lock Building Systems Ltd, która obrała sobie za cel zmniejszanie kosztów budowy i eksploatacji przy jednoczesnym zwiększaniu wszechstronności montowanych na miejscu systemów ścian. Już po krótkim okresie działalności Quad-Lock Building Systems Ltd okazał się wytwórcą najbardziej wszechstronnym o najwyższej jakości systemów formujących na prężnie rozwijającym się rynku ICF. Dzięki sukcesom w Kanadzie i USA, Quad-Lock rozszerzył sieć produkcji i dystrybucji na Europę, Bliski Wschód i Azję.

W 2002 roku Quad Lock Building System GmbH w Niemczech zaczął dystrybuować swoje produkty poprzez sieć autoryzowanych dilerów w Europie; od tego czasu dzięki wszechstronności technologii Quad-Lock wielu klientów z Europy mogło zrealizować swoje plany arhitektoniczne.

Uzyskaliśmy pełną Europejską Aprobatę Techniczną (ETA) w styczniu 2007 roku. Brytyjski certyfikat BBA otrzymaliśmy w lipcu 2006 roku.